V Pieszy Rajd Niepodległości Liwocz 2013
poniedziałek, 02 grudnia 2013 09:13

Dnia 12 listopada 2013r. odbył się po raz piąty Pieszy Rajd Niepodległości połączony ze spotkaniem patriotycznym na górze Liwocz.  Impreza ta towarzyszyła powiatowym obchodom  95. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę – 11 listopada.

Rajd miał przede wszystkim charakter edukacyjny poprzez propagowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu jasielskiego.

Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Gotfryd i Klaudia Radłowska z kl. IVC, Karol Gorczyca i Łukasz Zawiliński z kl. IIIB  oraz opiekun Paweł Dacyl.

Uczestnicy rajdu wędrowali  szlakiem żółtym z parkingu pod Liwoczem na szczyt góry. Po dotarciu na miejsce, zebraną młodzież powitał tradycyjnie gospodarz tego miejsca ks. Gerard Stanula, który następnie odprawił dziękczynną mszą św. z okazji  Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Bezpośrednio po mszy św. głos zabrał Pan Mariusz Świątek kustosz Muzeum Regionalnego w Jaśle. Wygłosił on bardzo ciekawą prelekcję,               ilustrowaną starymi fotografiami, w której przedstawił sylwetki jaślan oraz mieszkańców powiatu jasielskiego biorących czynny udział w walkach o niepodległość Polski.

Następnie zmarzniętych uczestników rajdu rozgrzał ciepły posiłek  -  pieczone kiełbaski i gorąca herbata.

Ostatnim punktem spotkania było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy  I Batalionu 5 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, którzy walczyli podczas Akcji Burza w lasach Liwocza. Impreza zakończyła się zejściem drogą dojazdową do parkingu pod Liwoczem.

PD