Start
Wycieczka Krosno - Żarnowiec Drukuj Email
wtorek, 18 stycznia 2011 17:18

 

 

FOTO

 

 

KROSNO – ŻARNOWIEC wycieczka edukacyjna klasy II h

„technik mechatronik”.

 

Wycieczka miała miejsce w dniu 9 października 2007 roku.

Opiekę sprawowały: mgr Magdalena Jucha i mgr Agata Prajsnar (autorka zdjęć).

Rano o godz. 8:00 wyjechaliśmy do Krosna. Wróciliśmy do Jasła o 15:00.

  

Naszym celem numer jeden było Muzeum Podkarpackie.

 

Na początek uczestniczyliśmy w lekcji „Archeologia Podkarpacia” ukazującej pradzieje Podkarpacia, ślady Celtów, ślady pierwszych ludzi na Podkarpaciu, dawne narzędzia pracy, ślady osad rolniczych i ludów pasterskich.

Następnie obejrzeliśmy wystawę poświęconą historii miasta Krosna, a potem zbiory militariów związanych z historią I i II wojny światowej. Oprócz fotografii, przedmiotów pamiątkowych oraz różnego typu militariów szczególne zainteresowanie wzbudziła kolekcja broni białej i palnej.

Głównym celem była przede wszystkim była wystawa czasowa „Żołnierze generała Andersa” przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz wzbogacona o eksponaty pochodzące z kolekcji prywatnych żołnierzy z terenów Podkarpacia.

Wystawa przedstawia dzieje 2. Korpusu na całym jego szlaku bojowym i przypomina o wysiłku żołnierzy oraz ofierze z życia, jaką złożyło wielu z nich w drodze ku wolnej Polsce.

Składają się na nią: przykłady umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia generałów, oficerów i żołnierzy 2. Korpusu, odznaczenia, fotografie i dokumenty – pamiątki po niezłomnych wojownikach, broszury i książki oraz plakaty i dzieła malarskie przedstawiający wysiłek zbrojny najsławniejszej w czasie II wojny światowej jednostki Wojska Polskiego walczącej o niepodległość Ojczyzny.

W zwiedzaniu niezwykle pomocny okazał się wykład pani przewodnik, która niezwykle profesjonalnie a jednocześnie przystępnie przybliżyła wiele faktów i zdarzeń, zarówno dotyczący szlaku bojowego i ofiarnej walki jak i codziennych trudów i powojennych losów żołnierzy.

Wreszcie opuściliśmy mury muzeum i w ślad za przewodnikiem udaliśmy się na zwiedzanie tzw. zespołu staromiejskiego. Obejrzeliśmy krośnieńską Farę i Kościół OO. Franciszkanów, rynek ze śladami przeszłości. Okazało się, że to miejsca obfitujące we wspaniałe przykłady sztuki renesansu i baroku.

 

Naszym celem numer dwa było Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Syci wrażeń pokrzepiliśmy siły podczas krótkiego odpoczynku i wyruszyliśmy na spotkanie z panią Marią Konopnicka, która przyjęła nas piękną aurą złotej jesieni. Nasza wizyta przypadła w roku 50 lecia istnienia muzeum w Żarnowcu. Wśród zbiorów były oczywiście liczne wydania dzieł poetki, ale także bardzo bogata kolekcja darów jubileuszowych (ofiarowanych Konopnickiej z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej), a także ekspozycja pomieszczeń mieszkalnych z czasów życia poetki.

 

P.S. W Żarnowcu dało nam się także zyskać niecodzienną i trudną umiejętność poruszania się po śliskich posadzkach w specjalnych muzealnych, choć nie do końca muzealnych „kapciach”.

 

 


 

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet
bohateron Sklep Komputerowy Optimeks Portal Terazjaslo Telewizja Jasielska
PRDM-JASŁO TV Obiektyw u schabinskiej

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!