Start
Dzień Sybiraka
wtorek, 01 października 2013 10:43

W dniu 17 września w 74 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę obchodzony był w Jaśle Dzień Sybiraka. Uroczystości rozpoczęto Mszą Św. w Sanktuarium Św. Antoniego, po której nastąpił przemarsz na Skwer „Golgota Wschodu” przy I Liceum Ogólnokształcącym.

W uroczystości brali udział: poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca; przedstawiciel Senator Alicji Zając, władze samorządowe Miasta i Powiatu Jasielskiego, służby mundurowe - Policji, Służby Więziennej, Wojska Polskiego, Straży Pożarnej, delegacje jasielskiego koła Związku Sybiraków, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Kombatantów RP, a także LOK i PCK.

Po hymnie państwowym i Apelu Pamięci uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą IV rozbiór Polski.

W okolicznościowym wystąpieniu Mariusz Świątek, pracownik Muzeum Regionalnego przybliżył wydarzenia związane z agresją sowiecką na Polskę i jej konsekwencje.

Dzień Sybiraka uświetniła asysta pocztów sztandarowych Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej a także szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z ramienia Zespołu Szkół nr 3 w uroczystościach brali udział: dyrektor Mariusz Pochroń, kierownik laboratorium Tadeusz Kalita,  poczet sztandarowy oraz delegacja uczniów.

/MP/

 
 
 
 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet

optimeks

 

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!