Start
Z Chemika do Holandii Drukuj Email
poniedziałek, 21 maja 2012 11:36

 FOTO

W ramach unijnego partnerstwa szkół eTwinning uczniowie Zespołu nr 3 w Jaśle wraz ze swoimi holenderskimi kolegami ze szkoły Winkler Prins w Veendam zrealizowali projekt „How and why? One science different countries” (Jak i dlaczego? Jedna nauka różne kraje) - zastosowanie nauk ścisłych w codziennym życiu i uzmysłowienie, że nauka potrafi jednoczyć ludzi bez względu na różnice kulturowe i geograficzne.

Inspiracją dla projektu była 400 rocznica urodzin gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, 110 rocznica otrzymania przez Marię Skłodowską Curie nagrody Nobla z fizyki i 100 rocznica jej nagrody Nobla z chemii. Projekt obejmował więc astronomię, fizykę i chemię.

 

 

Pierwszy etap  - wizyta holendrów w Jaśle odbył się w marcu tego roku. Podczas tej wizyty uczniowie z Holandii realizowali naukową część projektu w pracowniach naszej szkoły, laboratoriach Uniwersytetu Rzeszowskiego i w Jasielskim Obserwatorium Astronomicznym. Staraliśmy się zobaczyć jak najwięcej zastosowań praktycznych wielkich odkryć dokonanych przez naukowców. Poznać zasady działania przyrządów badawczych, maszyn i urządzeń. Podobnie było teraz w czasie naszego pobytu w Holandii.

Sobota 21 kwiecień 2012

Wylot do Holandii był dla większości z nas pierwszym lotem w życiu. Wylot do Dortmundu w Niemczech zaplanowany był na 6.15 rano. Dwie godziny przed odlotem już musieliśmy być na lotnisku.

Lotnisko w Katowicach jest bardzo okazałe, ale nam się bardzo chciało spać.

 

 

 

O świcie zapakowaliśmy się do samolotu

 

 

Półtorej godziny lotu, później dwie godziny autostradą i już byliśmy na miejscu w Veendam. Pod szkołą Winkler Prins czekali na nas koledzy i koleżanki z Holandii wraz ze swoimi rodzicami.

 

 

 

Następnie zakwaterowanie u rodzin uczniów którzy byli w marcu w Jaśle, odpoczynek.

 

Niedziela 22 kwiecień 2012

 

Czas wolny na poznawanie atrakcji Holandii.

Wizyta w Keukenhofie.

 

Słynny na cały świat park Keukenhof - ogrody z największa kolekcja kwiatów cebulkowych na świecie, leży koło miejscowości Lisse, której okolice są pełne pól tulipanów.

 

 

 

Park jest udostępniony dla turystów jedynie przez trzy wiosenne miesiące. Keukenhof rozpościera się na powierzchni 32 ha. Wszystkie kompozycje z tulipanów, hiacyntów, żonkili, narcyzów, krokusów, szafirków, zawilców i innych roślin cebulowych ( ponad 7 mln cebul) posadzone są ręcznie na rabatach leżących pomiędzy okazałymi drzewami ( około 2500 okazów w 87 gatunkach).

 

 

Całość ekspozycji możemy podziwiać spacerując po 15 km ścieżek. Najlepszą porą na przyjazd tam jest połowa i koniec kwietnia, wtedy to możemy nacieszyć oko pełnią kwitnienia prawie wszystkich gatunków.

 

 

Motywem przewodnim roku 2012 w Keukenhof był ,,Poland, heart of europe". Wzdłuż alejek spacerowych ustawiono wielkie banery opisujące Polskę.

 

 

Zrobiono też kwiatowy portret Chopina z rosnących tulipanów, a ze zerwanych płatków hiacyntów logo Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej

 

 

Wielu sławnych ludzi ma tulipany nazwane swoim imieniem. Wśród nich jest Maria Kaczyńska.

Blisko Keukenfofu jest stolica administracyjna Holandii – Haga, gdzie zobaczyć można Madurodam – Holandię w miniaturze.

 

 

Atrakcją Hagi są zabytkowe budynki rządowe Binnenhofu. Jest to położona nad jeziorem siedziba parlamentu, odwiedzane często przez królową.

 

 

Można tu też poleżeć na plaży albo pospacerować po molo w dzielnicy Hagi – Scheveningen

 

poniedziałek 23 kwiecień 2012

 

Rozpoczyna się oficjalna i naukowa część wyjazdu. Uroczyste powitanie w szkole Winkler Prins przez burmistrza miasta Veendam i dyrektora szkoły. Rozpoczęcie międzynarodowego tygodnia pod nazwą „Intrnational meeting – the jump to our future”, czyli „Spotkanie międzynarodowe – skokiem do naszej przyszłości”. Wraz z nami w spotkaniu uczestniczyły dwie grupy uczniowskie z Włoch i dwie z Hiszpanii, które również przyjechały na wymianę uczniowską w ramach projektów unijnych. Na zdjęciu poniżej opiekunowie wszystkich grup zagranicznych.

 

Pierwsze wspólne międzynarodowe zadanie to poznawanie miasta Veendam. Młodzież podzielona na małe grupy dostała kartki z pytaniami typu; kto założył park miejski, co znajduje się na końcu Nowego Kanału przy jakiej ulicy stoi pomnik patrona szkoły – Winklera? Na te pytania musieli poszukać samodzielnie odpowiedzi w miejscach zaznaczonych na otrzymanym planie centrum miasta. Zadanie było wykonywane przez wszystkich na czas dlatego zamieniło się w swoisty bieg na orientację. Było to także świetne ćwiczenie komunikacyjne, gdyż  młodzież miała doskonałą okazję sprawdzenia swojej praktycznej znajomości języka angielskiego.

 

 

 

 

 

 

 

  

Po południu odbyły się rozgrywki sportowe

 

 

oraz zajęcia w laboratorium chemicznym. Międzynarodowe zespoły przeprowadzały miareczkowanie i inne doświadczenia (badano na przykład neutralizację kwasu żołądkowego przy pomocy dostępnych w aptece tabletek).

 

 

  

wtorek 24 kwiecień 2012

 

Rano wycieczka rowerowa do fabryki opakowań tekturowych.

 

 

  

gdzie mogliśmy zobaczyć najnowocześniejsze drukarki i całkowicie zrobotyzowaną linię do wycinania, sklejania i składania opakowań papierowych wysokiej jakości, eksportowanych na cały świat, w tym do Polski.

 

  

Młodzież mogła zobaczyć praktyczne wykorzystanie automatyki przemysłowej i robotyki na linii produkcyjnej. Elementy fizyki pojawiły się przy omawianiu techniki druku. Uczniowie mogli sprawdzić, że każdy kolor powstaje z barw podstawowych co można zaobserwować oglądając nadruk w dużym powiększeniu.

 

 

Popołudniowa wycieczka pozwalała zobaczyć ośrodek odławiający i leczący foki - Pieterburen. Łapie się na wybrzeżu chore i ranne foki, przewozi do osrodka, gdzie mają zapewnioną opiekę i leczenie.

 

 

 

 

 środa 25 kwiecień 2012

 

Poranne zajęcia plastyczne w szkole polegały na stworzeniu posterów reklamujących kraj partnerski. Uczniowie z naszej szkoły tworzyli postery o Holandii, a nasi przyjaciele z Veendam postery o Polsce.

 

 

 

 

Później każda grupa musiała przedstawić swój poster i uzasadnić dlaczego zawiera właśnie takie elementy.

 

 

 

 

Po obiedzie wyjechaliśmy na wycieczkę autokarową do Groningen, gdzie odwiedziliśmy uniwersytet Rijksuniversiteit Groningen.

 

  

Mieliśmy szansę zobaczyć oryginalne, dawne przyrządy astronomiczne i badawcze z czasów Heweliusza. Na tym uniwersytecie studiowali słynni astronomowie: Jan Oort, który jest jednym z twórców radioastronomii, a nazwany jego imieniem obłok Oorta to struktura planetoid i pyłów zamykająca jak w bańce nasz Układ Słoneczny i Willem De Sitter – współpracownik Einsteina, badacz ciemnej materii.

 

 

Później zwiedzaliśmy starówkę i piękne ogrody książęce.

 

 

czwartek 26 kwiecień 2012

 

Wycieczka autokarowa do Amsterdamu.

Już od wieków Holendrzy musieli walczyć z wodą ponieważ duża część powierzchni Holandii to depresja - leży poniżej poziomu morza. Dziś są najlepszymi specjalistami w Europie w projektowaniu i konstrukcji urządzeń hydrotechnicznych; kanałów, tam, wałów, śluz, kurtyn i stacji pomp. Oczywiście działanie wszystkich urządzeń hydrotechnicznych opiera się na prawach fizyki, a dokładniej prawach dynamiki płynów.

Organizatorzy zaplanowali przejazd przez Tamę Zamykającą nazywaną też Wielkim Dajkiem.

Afsluitdijk czyli tama zamykająca, to tama zbudowana na morskiej zatoce Zuiderzee, która oddziela słodkowodny zbiornik IJsselmeer od Morza Północnego. Tama jest tak ogromna że doskonale ją widać z satelity.

 

 

 

 

Ma 32 kilometry długości, 90 metrów szerokości i 7,25 metra wysokości, na tamie przebiega holenderska autostrada A7 Amsterdam – Groningen i stojąc w punkcie widokowym wyraźnie widać, że poziom morza jest wyższy niż poziom jeziora po drugiej stronie tamy.

 

 

Budowa tamy pozwoliła na stopniowe osuszanie dawnej zatoki, co prowadziło do powstawania żyznych polderów i tym samym do powiększania się powierzchni kraju. Teraz ciągną się tu kilometrami pola tulipanów.

 

 

 

Amsterdam położony jest nad rzeką Amstel i 160 kanałami częściowo poniżej poziomu morza. Nazwa miasta oznacza – tamę na rzece Amstel. Dziś w miejscu tej tamy jest główny plac miasta Dam. Podobnie jak na ryku w Krakowie pełno tu gołębi

 

 

 

 

 Amsterdam jest największym miastem Holandii, dużym ośrodkiem przemysłowym, drugim po Rotterdamie – portem handlowym dostępnym dla statków oceanicznych, połączony kanałami z Morzem Północnym i Renem.

 

 

 

 

Trzy największe kanały w kształcie półksiężyców usytuowane niemalże równolegle do siebie, a z nimi łączą się promieniście mniejsze tworząc sieć wodną dzielącą miasto na liczne wyspy, dlatego Amsterdam nazywany jest często Wenecją Północy.

 

 

  

Rejs statkiem po kanałach Amsterdamu uzmysłowił nam, jak ważne są wszystkie urządzenia hydrotechniczne mogące odciąć miasto od morza. System śluz, wrota kurtynowe mosty zwodzone i obrotowe pozwalają na żeglugę po kanałach a jednocześnie zabezpieczają przed wdarciem się wody do miasta. W ramach projektu poznaliśmy zasady działania tych urządzeń. Podczas rejsu statkiem po porcie i kanałach Amsterdamu zobaczyliśmy „na żywo” w działaniu śluzy i mosty zwodzone umożliwiające żeglugę.

 

 

Około 70% całego ruchu w centrum miasta odbywa się na rowerach. Jest ich w Amsterdamie około 900 tysięcy. Rocznie około 80 000 tych jednośladów zostaje skradzionych, a 25 tysięcy wpada do amsterdamskich kanałów.

 

 

piątek 27 kwiecień 2012

 Wizyta w Centrum Zarządzania Wodą, gdzie odbyła się konferencja na temat sposobów zarzadzania wszystkimi urządzeniami hydrotechnicznymi w północnej Holandii. To tu podejmuje się decyzja o otwieraniu lub zamykaniu śluz, zalewaniu przygotowanych starorzeczy i polderów i co dla nas najdziwniejsze o przepompowywaniu wody z kanałów do morza.

  

 

 

 Wyjazd autokarem do skansenu Paardentram. Dawna wioska z chatami krytymi strzechą, wytwórnią sera, suszarniami torfu jest żywym skansenem – chaty są zamieszkałe.

 

 

 

 Ważnym miejscem na mapie naukowej Holandii jest Westerbrok gdzie w pięknym sosnowym lesie znajduje się stacja badań radioastronomicznych WSRT składająca się z 14 wielkich radioteleskopów.

 

 

 

  

Radioteleskopy poszukują w kosmosie źródeł promieniowania elektromagnetycznego w zakresie fal radiowych. Poszukiwane sygnały mogą pochodzić od gwiazd, ale również szuka się w ten sposób sygnałów sztucznych, czyli pochodzących od obcych cywilizacji. WSRT w Westerbrok działają w dużym europejskim systemie obserwacyjnym, w którym zrzeszony jest również Toruń ze swoją stacją badań radioteleskopowych w Piwnicach.

 

 

W Westerbrok spacerowaliśmy też alejkami wybudowanego w skali odległości modelu Układu Słonecznego.

 

 

Pożegnalna kolacja – rodziny holenderskie przygotowały dla wszystkich zagranicznych gości poczęstunek. Wśród dań były typowe potrawy holenderskie ale i lubiana przez wszystkich pizza.

 

 

 

Później był czas na wspólne zdjęcia, drobne prezenty, wymianę adresów, numerów i zaproszeń na fb.

 

 

 

 

 Projekt „How and why? - One science different countries” (Jak i dlaczego? Jedna nauka różne kraje) został zrealizowany. Dodatkową ciekawostką jest odkrycie przez nas kilku związków z Holandią Heweliusza i Skłodowskiej – patronów projektu. Jan Heweliusz studiował w Holandii na uniwersytecie w Lejdzie, przyjaźnił się z Christiaanem Huygensem, sławnym holenderskim fizykiem i astronomem, a jego druga żona pochodziła z Amsterdamu. Skłodowska współpracowała z holenderskim noblistą Hendrikiem Lorentzem, który otrzymał Nobla z fizyki w 1902, czyli rok przed Marią.

Oczywiście cały czas wszyscy musieli posługiwać się językiem angielskim, co było doskonałym sprawdzianem praktycznej znajomości języka.

 

  

Wszystkie miłe chwile bardzo szybko mijają, tak też minął nasz tydzień pobytu w Holandii. Pozostaną nam wspomnienia i nowe przyjaźnie. Już planujemy wspólne wakacje! Do ustalenia pozostało tylko czy spędzimy je w Polsce czy w Holandii, a może i tu i tu?

 

 

sobota 28 kwiecień 2012

 

Powrót do polski – lot Dortmund Katowice.

 

 

 

 

 

 

AK

 

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet
bohateron Sklep Komputerowy Optimeks Portal Terazjaslo Telewizja Jasielska
PRDM-JASŁO TV Obiektyw u schabinskiej

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!