Start
Rajd Czerwcowy Drukuj Email
wtorek, 19 czerwca 2012 11:57

FOTO

6 czerwca 2012 r odbył się „Rajd Czerwcowy”. Impreza  zorganizowana była przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle. Celem rajdu było poznanie fauny i flory Beskidu Niskiego, rozpoznawanie ptasich gatunków po upierzeniu, odgłosach itp. oraz zapoznanie się z historią Łemków, legendami i opowiadaniami dotyczącymi okolic Nieznajomej i Banicy.

W tym rajdzie naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Karol Gorczyca  i Katarzyna Kraus z klasy Ib, Klaudia Janik z klasy Id, Urszula Wachel z klasy IIIf oraz nauczyciel Paweł Dacyl.

Uczestnicy imprezy rozpoczęli wędrówkę w miejscowości Rozstajne. Początkowy odcinek drogi przebiegał wzdłuż rzeki Wisłoki, aż do Nieznajowej. Tam w miejscu gdzie do Wisłoki wpada Zawoja uczestnicy rajdu weszli na żółty szlak i kierując się na północny zachód rozpoczęli marsz doliną Zawoi w stronę Wołowca i Banicy. Na tym odcinku drogi turyści zmuszeni byli do sześciokrotnego przeprawiania się przez wezbrane po ulewnym deszczu wody potoku Zawoja, by w końcu dotrzeć do Wołowca. Dalej uczestnicy rajdu wędrowali widokową drogą do Banicy, gdzie dotarli do urokliwego, prywatnego schroniska „Gościniec” pana Tomasza Nowaka. Tam na turystów czekał gorący posiłek.

 Po pobycie w Banicy uczestnicy rajdu powrócili autobusem do Jasła.

Na trasie rajdu młodzież  miała okazję zaobserwować wiele ciekawych gatunków ptaków miedzy innymi: bociana czarnego i orlika krzykliwego. Zapoznała się z historią tego regionu niegdyś zamieszkałego przez Łemków, później masowo wysiedlonych w czasie akcji „Wisła” . Zetknęliśmy się z pamiątkami tej historii: starymi krzyżami, kapliczkami, cmentarzami  poznając przy okazji fragment topografii Beskidu Niskiego.

 

/PD/

 

 

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet
bohateron Sklep Komputerowy Optimeks Portal Terazjaslo Telewizja Jasielska
PRDM-JASŁO TV Obiektyw u schabinskiej

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!