Start
Z Chemika do Cern w Szwajcarii Drukuj Email
niedziela, 01 kwietnia 2012 13:01

 

 

 

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle od maja 2010 do marca 2012 mogli uczestniczyć w projekcie unijnym z fizyki „Odkrywać nieznane, tworzyć nowe – program rozwijania zainteresowań fizyką”. Powstało 3 grupy uczniowskie po 10-12 osób.

 

 

 

FOTO

 

W ramach tego projektu:

  • uczniowie uczestniczyli w 318 godzinach zajęć pozalekcyjnych z fizyki, które przeprowadził pan mgr Andrzej Kukla

 

  • Odbyły się 3 wyjazdy naukowe; październik 2010 do Instytutu Fizyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach – pracownia mechaniki płynów, maj 2011 do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Rzeszowskiego – pracownia elektryczna, październik 2011 do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Rzeszowskiego – pracownia COACHa - zastosowania informatyki w fizyce
   
   
  • W czerwcu 2011 zgłoszono propozycję 9 doświadczeń do Regionalnego Konkursu Zobacz-Zbadaj-Zrozum. Wyróżnione zostały dwa zespoły uczniowskie: Tomasz Ostręga i Marek Ziobrowski z klasy IIe za projekt „Działko Gaussa i akcelerator magnetyczny” i Michał Szarek i Kamil Świątek z klasy Ie za projekt „Działo dymne”.

  • We wrześniu 2011 Tomasz Ostręga, Marek Ziobrowski – III klasa technikum mechatronicznego brali udział w trzydniowych warsztatach fizycznych w Wiśle, będących nagrodą dla laureatów Konkursu Regionalnego Zobacz-Zbadaj-Zrozum

 

  • W grudniu 2011 Marek Ziobrowski z III klasy technikum mechatronicznego zajął I miejsce w Regionalnym Konkursie Wiedzy i Umiejętności „Warsztaty CERN”
  • W grudniu 2011 w ogólnopolskim konkursie „Warsztaty CERN w Genewie 2012” wzięło udział ponad tysiąc uczniów z całego kraju (dokładnie 1008 uczniów). Marek Ziobrowski – III klasa technikum mechatronicznego został finalistą tego konkursu wygrywając I miejsce w regionie i plasując się na 14 miejscu w Polsce, a Mateusz Fitacz z klasy III technikum teleinformatycznego zajął II miejsce w regionie, co daje mu 17 miejsce w rankingu ogólnopolskim. Dla 40 najlepszych finalistów nagrodą był wyjazd do Szwajcarii na tygodniowe warsztaty fizyczne. Niestety nie mogli jechać dwaj finaliści z tej samej grupy (grup w całym kraju było 84), zatem do Szwajcarii pojechał Marek Ziobrowski.
    Poniżej relacja z jego pobytu.
  • W marcu 2012 na zakończenie projektu wybrano 16 najlepszych szkół z całego kraju, które otrzymały Przedmiotowy  Zestaw  Wsparcia. Nasza szkoła znalazła się w tym elitarnym gronie i pracownia fizyki wzbogaciła się o laptop, rzutnik multimedialny, ekran oraz zestaw do doświadczeń uczniowskich.

 

Andrzej Kukla

 

RELACJA Z POBYTU W CERN, W GENEWIE

Dzień 1

Wyjazd z Wrocławia, nocny przejazd przez Niemcy i Austrię do Szwajcarii

 

 

Dzień 2

Przyjazd w godzinach przedpołudniowych do BERNA, gdzie zwiedzaliśmy piętnastowieczną starówkę, wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO ze słynną katedrą św. Wincentego. Portal katedry z 1490 roku przedstawia scenę sądu ostatecznego.

 

 

Najwspanialsze jednak są średniowieczne witraże ze scenami Starego Testamentu. Dodatkową atrakcją jest 100 metrowa wieża z platformą widokową, na którą prowadzi 344 stopnie.

 

 

Szczególnie warte zobaczenia są ulice Marktgasse i Kramgasse, na których w odległości 150 m od siebie usytuowanych jest jedenaście ΧVІ-wiecznych fontann z figurami, w tym najpopularniejsza z nich Fontanna Wielkoluda przedstawiająca olbrzyma pożerającego małe dzieci. Wyjątkowy charakter tym ulicom nadają arkady, ciągnące się na odcinku 6 km. Przy Kramgasse wznosi się również słynna Zeitglockenturm, wieża zegarowa z 1530 roku. Niegdyś była ona częścią bramy miejskiej. Cztery minuty przed każdą pełną godziną poruszają się figurki zegara, odgrywając kilkuminutowe przedstawienie. Zegar spóźnia się 3 minuty na rok.

 

 

Po obiedzie zwiedzaliśmy Berneńskie muzea. Muzeum Sztuk Pięknych szczyci się bogatymi zbiorami prac Paula Kle, liczącymi ponad 2000 eksponatów, a także włoskich i szwajcarskich mistrzów: Fra Angelico Madonna z Dzieciątkiem, Ferdinanda Hodlera, jak również obrazami Cézanne'a, Matisse'a i Picassa. Berneńskie Muzeum Historyczne prezentuje makabryczną płaskorzeźbę Taniec Śmierci Niklausa Manuela, a także skarby Habsburgów.

 

 

Ogromnych emocji dostarcza wizyta w domu Alberta Einsteina, gdzie w ciasnym dwupokojowym mieszkaniu wybitny fizyk w 1905 roku stworzył teorię względności.

 

 

Na nocleg pojechaliśmy do Annecy we Francji

Dzień 3

Po śniadaniu w programie mieliśmy zwiedzanie Annecy – stolicy departamentu Górnej Sabaudii. Annecy to jedno najstarszych i zarazem najpiękniejszych miast Sabaudii. Położone u podnóża Alp Francuskich, nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie, jest popularnym ośrodkiem sportów wodnych i narciarskich.

 

 

Liczne, malownicze kanały, połączone uroczymi mostami nadają miastu specyficznego charakteru – nazywane jest alpejska Wenecją.

 

 

Później, do kolacji mieliśmy wykłady dotyczące fizyki cząstek elementarnych żeby lepiej orientować się w problematyce prac w CERNIE.

Dzień 4

Po śniadaniu przejazd do Genewy. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem obiekty Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, w którym znajduje się słynny Wielki Zderzacz Hadronów.

 

W czterech punktach rury przecinają się. Tutaj rozpędzone protony zderzają się ze sobą, produkując tysiące nowych cząstek, rejestrowanych przez ogromne detektory - naszpikowane elektroniką urządzenia rozmiarów wielopiętrowych budynków. Warunki powstałe podczas takich zderzeń przypominają te, jakie panowały we wczesnym Wszechświecie, gdy był on bardzo mały i niewyobrażalnie gorący. Badania prowadzone przy wykorzystaniu Wielkiego Zderzacza Hadronów pozwolą poznać naturę najdrobniejszych cegiełek materii

  

 

Wielki Zderzacz Hadronów LHC to największe urządzenie badawcze zbudowane przez człowieka. Projektowanie i budowa trwała blisko 20 lat, koszt osiągnął sumę kilkunastu miliardów złotych. W wydrążonym pod ziemią tunelu w kształcie torusa - rowerowej dętki - o długości 27 km umieszczone są dwie próżniowe rury. Krążą w nich w przeciwne strony protony rozpędzone niemal do prędkości światła.

  

 

 

W czterech punktach rury przecinają się. Tutaj rozpędzone protony zderzają się ze sobą, produkując tysiące nowych cząstek, rejestrowanych przez ogromne detektory - naszpikowane elektroniką urządzenia rozmiarów wielopiętrowych budynków. Warunki powstałe podczas takich zderzeń przypominają te, jakie panowały we wczesnym Wszechświecie, gdy był on bardzo mały i niewyobrażalnie gorący. Badania prowadzone przy wykorzystaniu Wielkiego Zderzacza Hadronów pozwolą poznać naturę najdrobniejszych cegiełek materii

 

 

poszukaj postaci człowieka na tych dwóch zdjęciach powyżej.

 

 

 

 

 

Obiad w CERN.

Przy stolikach siedzą fizycy i inżynierowie z całego świata, można zjeść posiłek razem z Noblistą. Później wysłuchaliśmy wykładu o modelu standardowym wszechświata. 

Dzień 5

 

Śniadanie. Przejazd do CERN. Zwiedzanie wystawy MICROCOSM, GLOBE

 

   
   
 

 

Po obiedzie zwiedzanie Genewy, miasta zwanego „miastem pokoju” ze względu na ogromną ilość placówek dyplomatycznych: Katedra Saint Pierre z XII-XV wieku, Ratusz, Pałac Narodów, spacer po starym mieście. Muzeum Przyrodnicze.

 

 

Dzień 6

Śniadanie. Wycieczka do Chamonix we Francji - miejscowości olimpijskiej u stóp najwyższych szczytów alpejskich. Zwiedzanie miejscowości i okolicy.

 

 

Dzień 7

Śniadanie. Przejazd do Bazylei.

 

 

Bazylea jest po Zurychu i Genewie jest trzecim co do wielkości miastem Szwajcarii oraz centrum szwajcarskiego przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Tworzy węzeł kolejowy wraz z jednym z największych dworców przeładunkowych Europy w sąsiednim Muttenz. Port towarowy, jedyny w Szwajcarii, stanowi połączenie przez Ren z Morzem Północnym. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen półkanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Właściwym centrum miasta jest starówka w Wielkiej Bazylei wokół Rynku i ratusza z XIV w., która ze swoimi wąskimi uliczkami i zaułkami zaprasza do przechadzek. 

Dzień 8

Powrót do Polski

 

 

 

Andrzej Kukla, Marek Ziobrowski

 

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet
bohateron Sklep Komputerowy Optimeks Portal Terazjaslo Telewizja Jasielska
PRDM-JASŁO TV Obiektyw u schabinskiej

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!