Start
Spotkanie profilaktyczne z Teatrem '' Inspiracja'' z Krakowa Drukuj Email
wtorek, 22 października 2019 09:13

18 października w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne z Teatrem „Inspiracja” z Krakowa. Uczniowie obejrzeli spektakl „Retusz”, poruszający tematykę uzależnień.

 

Fabuła spektaklu osnuta jest wokół rozterek typowych dla młodych ludzi, które często wynikają z trudności dokonania wyboru między stylem życia lansowanym przez komercyjne media, a wartościami propagowanymi przez rodzinę i szkołę. Szczególnie w wieku dorastania, gdy wielu chciałoby dołożyć sobie kilka lat, aby zapoznać się z niektórymi "atrybutami dorosłości".

Życie dwójki młodych bohaterów kręci się wokół świata fotografii. Ich azyl to ciemnia, do działania napędzają ich marzenia o przyszłych wystawach, wernisażach, publikacjach w prestiżowych tygodnikach. Obraz przyszłości jest u nich klarowny - jak "ostra" fotografia. Jednak z drogi do celu zawraca ich wpływ środowiska. Bycie cool, trendy, wyrażane poprzez bezrefleksyjny pęd ku rozrywce za wszelką cenę, często wydaje się atrakcyjniejszy od próby bycia sobą. Z czasem ich fotografie - funkcjonujące w spektaklu jako czytelna metafora stanu ducha bohaterów - stają się coraz bardziej rozmyte i niewyraźne. Obraz przyszłości blaknie jak stare zdjęcia i wymaga retuszu.

Program "Retusz" nie ogranicza się do standardowego pogłębienia encyklopedycznej wiedzy na temat szkodliwości używek: papierosów, alkoholu, narkotyków. Analizuje pewne mechanizmy ich wpływu na człowieka - takie jak system iluzji i zaprzeczeń oraz fazy uzależnień. Rozprawia się z mitami dotyczącymi substancji psychoaktywnych i rzekomej nieszkodliwości niektórych z nich. Pokazuje jak dzięki kształtowaniu umiejętności asertywnych, nie ulegać presji rówieśniczej. Dzięki dynamicznej formule inscenizacji, autentyzmowi problemów, języka postaci i przystępności fabuły pozwala młodym ludziom na utożsamianie się z bohaterami opowieści. Dostarcza im argumentów promujących zdrowy styl życia i utwierdza w przekonaniu, że warto bronić własnych przekonań i wartości - często wbrew naciskom otoczenia.

 

Aktorzy w wyrazisty i profesjonalny sposób starali się dotrzeć do umysłów młodych ludzi, aby przestrzec ich przed konsekwencjami sięgania po alkohol i narkotyki. Ukazali także niełatwą drogę wychodzenia z nałogu.

Młodzież z dużym zainteresowaniem i zaciekawieniem obejrzała spektakl oraz aktywnie uczestniczyła w dyskusji.

 

FOTOGALERIA

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet
bohateron Sklep Komputerowy Optimeks Portal Terazjaslo Telewizja Jasielska
PRDM-JASŁO TV Obiektyw u schabinskiej

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!