Szlakiem Konfederatów Barskich Drukuj Email
środa, 29 maja 2019 10:20

29 maja 2019 roku w Ożennej, uczniowie naszej szkoły pod opieką pani dyrektor Agnieszki Chłopek i pani Agnieszki Maczugi  wraz z kolegami i koleżankami z innych szkół średnich wzięli udział w rajdzie szlakami konfederatów barskich, czcząc w ten sposób 251. rocznicę zawiązania konfederacji barskiej.

Z Ożennej, przeszliśmy szlakiem do okopów konfederatów barskich na Czeremsze, gdzie 13 stycznia 1770 r. konfederaci stoczyli walkę z wojskami rosyjskimi.

Tam złożone zostały kwiaty pod krzyżem upamiętniającym konfederatów. Krzyż postawiono w miejscu gdzie w okresie od wiosny 1769 roku do maja 1772 roku znajdował się warowny obóz konfederatów barskich. Następnie przeszliśmy szlakiem wzdłuż granicy polsko-słowackiej do Ożennej, gdzie przy budynku Ośrodka Edukacji Ekologicznej odbyła część artystyczna przygotowana przez uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego. Tam też posililiśmy się kiełbasą z rusztu, rozgrzaliśmy się ciepłą herbatą i kawą oraz mogliśmy skosztować słodkości przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle

Starosta jasielski-Adam Pawluś podziękował wszystkim za udział i zaangażowanie, również przypominając wydarzenia z tamtych lat.

Organizatorem rajdu było II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, współorganizatorami Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, natomiast patronat nad wydarzeniem objął Starosta Jasielski - Adam Pawluś.

Zadowoleni wróciliśmy do Jasła.

optimeks