Start
H2O - zbadajmy to ! Uczniowie ZS3 z wizytą w Holandii Drukuj Email
środa, 15 maja 2019 10:04

 

 

 

W dniach 23-31 marca 2019 roku 15 osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 3 przebywała w Holandii, w miejscowości Veendam, w ramach programu eTwinning, realizując międzynarodowy projekt „H2O – Friend or Foe” z zaprzyjaźnioną szkołą partnerską Winkler Prins. Założeniem projektu jest porównanie jak oba kraje potrafią wykorzystać wodę np. do produkcji energii elektrycznej, transportu czy w celach zdrowotnych, a także jak bronią się przed niszczącą siłą żywiołu w postaci powodzi bądź podtopień.

Uczniowie mieli okazję przeprowadzać eksperymenty i badania chemiczne związane z wodą nie tylko w szkolnych pracowniach chemicznych, ale także w jednym z najnowocześniejszych w Holandii laboratorium chemicznym. Dla młodzieży kształcącej się na kierunkach technik analityk i technik technologii chemicznej była to doskonała okazja na sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności pod okiem specjalistów oraz zdobycia doświadczenia w obsłudze zaawansowanego sprzętu diagnostyczno – pomiarowego. Uczestnicy projektu mieli także doskonałą okazję do wykorzystania w praktyce swojej znajomości języka angielskiego, który był podstawowym medium komunikacji. Holendrzy byli pod wrażeniem doskonałego przygotowania zawodowego i kompetencji językowych naszych uczniów, w tym swobody w posługiwaniu się specyficznym słownictwem zawodowym. Uczniowie złożyli wizytę w centrum monitoringu i zarządzania zasobami wodnymi dla prowincji Groningen, gdzie dowiedzieli się w jaki sposób Holendrzy uzdatniają wodę, nadzorują ogromną sieć kanałów, uzupełniają niedobory wody i usuwają jej nadmiar. Poznali holenderskie procedury i zabezpieczenia przeciwpowodziowe, dzięki którym Holendrzy nie doświadczyli żadnej istotnej powodzi od roku 1953.

Uczestnictwo w projekcie również pozwoliło uczestnikom poznać historię regionu i miasta Vendaam, która również jest ściśle związana z wodą.  Uczniowie zwiedzili Groningen i Amsterdam łącznie z Rijksmuseum – holenderskim muzeum narodowym, zawierającym arcydzieła takich twórców jak Rembrandt, Van Gogh, Vermeer czy Hals. Aspekt kulturowy projektu może także podkreślić fakt, że uczniowie byli goszczeni przez rodziny swoich holenderskich partnerów. Dzięki temu mogli doskonale poznać panujące w domach zwyczaje,  skosztować regionalne potrawy, a przede wszystkim nawiązać szczere i głębokie przyjaźnie.

Należy tu wspomnieć, że holenderscy partnerzy odwiedzili Zespół Szkół nr 3 w Jaśle końcem grudnia ubiegłego roku. Tydzień spędzony w Polsce był dla nich wartościowym doświadczeniem, w głównej mierze ściśle związanym tematycznie z realizowanym projektem. Uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, dowiedzieć się jak przebiega proces poboru i uzdatniania wody dla miasta Jasła oraz jak w naszym regionie wykorzystujemy wodę w celach leczniczo – zdrowotnych. Holenderscy uczniowie mieli również okazję poznać czym jest szeroko rozsławiona polska gościnność. Tydzień spędzony z rodzinami polskich partnerów dostarczył moc pozytywnych wrażeń i pozwolił przełamać stereotypy.

Zrealizowanie projektu było ogromnym przedsięwzięciem, które zakończyło się sukcesem dzięki dużemu zaangażowaniu Dyrekcji szkoły, szerokiego grona nauczycieli, wsparciu rodziców, władz lokalnych i sponsorów. Oczywiście, sukces nie byłby możliwy bez wzorowej postawy uczniów, charakteryzującej się niespożytym zapałem, rzetelnością, pracowitością i odpowiedzialnością. Zdobyte pozytywne doświadczenie i duże zainteresowanie tą formą edukacyjną ze strony uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle z pewnością zaowocuje realizacją kolejnych międzynarodowych projektów w nadchodzącej przyszłości.

FOTOGALERIA

ŁK

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet
bohateron Sklep Komputerowy Optimeks Portal Terazjaslo Telewizja Jasielska
PRDM-JASŁO TV Obiektyw u schabinskiej

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!