,, Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół" Drukuj Email
poniedziałek, 21 stycznia 2019 09:12

8 stycznia 2019 roku przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w II konferencji poświęconej pamięci mieszkańców Podkarpacia, którzy nieśli pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

Konferencja była adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych .

W uroczystościach upamiętniających uczestniczyli: pani Dyrektor Agnieszka Chłopek, pedagog szkolny Magdalena Białek oraz reprezentanci uczniów naszej szkoły: Żaneta, Patrycja, Dominika i Aleksandra z kl. I d, Kapcer i Mikołaj z klasy I f oraz Michał z klasy I h. Wzięli w niej również udział reprezentanci innych szkół, członkowie rodziny pani Eleonory Goleń, przedstawiciele władz, parlamentarzyści.

Uroczystość rozpoczęła się przed budynkiem Sądu Rejonowego w Jaśle, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa odsłonięta
5 stycznia 2018, w rocznicę śmierci Eleonory Goleń zamordowanej przez hitlerowców za ukrywanie żydowskiej dziewczynki Aliny. Tablica upamiętnia tych wszystkich mieszkańców powiatu jasielskiego, którzy w czasie II wojny światowej świadomi ryzyka utraty życia swojego i swoich bliskich ratowali skazanych na zagładę Żydów.  Przybyłe delegacje oraz goście złożyli kwiaty jako wyraz pamięci i szacunku dla ich postawy.

Druga część odbyła się w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Uczniowie ZSUiS wykonali część artystyczną, następnie przedstawili prezentację dotyczącą tragicznych losów rodziny Ulmów z Markowej. Zebrani wysłuchali wykładu pt. „Społeczność żydowska w Jaśle przed II wojna światową” wygłoszonego przez pana Mariusza Świątka,  Dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle. Kolejny prelegent, pan Michał Kalisz z Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie wygłosił wykład na temat: „Pomoc mieszkańców Podkarpacia niesiona Żydom w czasie II wojny światowej”.

Uczniowie naszej szkoły wspólnie stwierdzili, że było to bardzo ciekawe i dające do myślenia doświadczenie. Mieli możliwość poznać historię, która rozgrywała się na terenach, w których mieszkamy i żyjemy na co dzień. Stwierdzili również, że poznawanie historii naszego kraju w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju intelektualnego każdego Polaka.

Uczniom obecnym na konferencji dziękuję za obecność, skupienie, zainteresowanie i godną postawę.

Obecnie, każdego dnia w warunkach pokoju zdajemy egzamin z człowieczeństwa.

Miarą człowieczeństwa jest szacunek do drugiego człowieka, który wyrażamy poprzez słowa, gesty, czyny.

optimeks