Start
,, Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół" Drukuj Email
poniedziałek, 21 stycznia 2019 09:12

 

 

 

8 stycznia 2019 roku przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w II konferencji poświęconej pamięci mieszkańców Podkarpacia, którzy nieśli pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

Konferencja była adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych .

W uroczystościach upamiętniających uczestniczyli: pani Dyrektor Agnieszka Chłopek, pedagog szkolny Magdalena Białek oraz reprezentanci uczniów naszej szkoły: Żaneta, Patrycja, Dominika i Aleksandra z kl. I d, Kapcer i Mikołaj z klasy I f oraz Michał z klasy I h. Wzięli w niej również udział reprezentanci innych szkół, członkowie rodziny pani Eleonory Goleń, przedstawiciele władz, parlamentarzyści.

Uroczystość rozpoczęła się przed budynkiem Sądu Rejonowego w Jaśle, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa odsłonięta 
5 stycznia 2018, w rocznicę śmierci Eleonory Goleń zamordowanej przez hitlerowców za ukrywanie żydowskiej dziewczynki Aliny. Tablica upamiętnia tych wszystkich mieszkańców powiatu jasielskiego, którzy w czasie II wojny światowej świadomi ryzyka utraty życia swojego i swoich bliskich ratowali skazanych na zagładę Żydów.  Przybyłe delegacje oraz goście złożyli kwiaty jako wyraz pamięci i szacunku dla ich postawy.

 

Druga część odbyła się w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Uczniowie ZSUiS wykonali część artystyczną, następnie przedstawili prezentację dotyczącą tragicznych losów rodziny Ulmów z Markowej. Zebrani wysłuchali wykładu pt. „Społeczność żydowska w Jaśle przed II wojna światową” wygłoszonego przez pana Mariusza Świątka,  Dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle. Kolejny prelegent, pan Michał Kalisz z Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie wygłosił wykład na temat: „Pomoc mieszkańców Podkarpacia niesiona Żydom w czasie II wojny światowej”.

 

Uczniowie naszej szkoły wspólnie stwierdzili, że było to bardzo ciekawe i dające do myślenia doświadczenie. Mieli możliwość poznać historię, która rozgrywała się na terenach, w których mieszkamy i żyjemy na co dzień. Stwierdzili również, że poznawanie historii naszego kraju w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju intelektualnego każdego Polaka.

 

Uczniom obecnym na konferencji dziękuję za obecność, skupienie, zainteresowanie i godną postawę.

Obecnie, każdego dnia w warunkach pokoju zdajemy egzamin z człowieczeństwa.

Miarą człowieczeństwa jest szacunek do drugiego człowieka, który wyrażamy poprzez słowa, gesty, czyny.


FOTOGALERIA

Pedagog szkolny

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet
bohateron Sklep Komputerowy Optimeks Portal Terazjaslo Telewizja Jasielska
PRDM-JASŁO TV Obiektyw u schabinskiej

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!