Start
Powiatowa Akademia 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI Drukuj Email
czwartek, 15 listopada 2018 09:00

 

 

"Niepodległa Polska - Niepodległe Jasło"

1918-2018

 

W piątek 9 listopada 2018 r. miała miejsce w naszej szkole niezwykle uroczysta akademia z okazji "100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości". Odbyła się ona w ramach realizacji programu "Chemik dla Niepodległej" ("Obchody 100. rocznicy..."). Współorganizatorem tego Święta Narodowego było Starostwo Powiatowe w Jaśle.

 

W ten ważny dla każdego Polaka dzień przybyli do naszej szkoły przedstawiciele wielu instytucji, a wśród nich:

 1. p. Adam Pawluś – Starosta Jasielski,
 2. Stanisław Zając – członek Zarządu Powiatu,
 3. Marian Stój – dyrektor Magurskiego Parku Narodowego,
 4. Zbigniew Paja – dyrektor Sanepidu,
 5. Marek Górniak – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej,
 6. Andrzej Nykiel – Wojskowy Komendant Uzupełnień,
 7. Marcin Gawior – psycholog z Zakładu Karnego,
 8. Krzysztof Myśliwiec – Straż Miejska,
 9. Karol Adamski – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu,
 10. Andrzej Papciak – Naczelnik Wydziału Edukacji,
 11. Joanna Mercik – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,
 12. Krystyna Dzik – dyrektor Specjalnego Ośrodka szkolno-Wychowawczego,

m.  dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z przedstawicielami młodzieży wraz z nauczycielami oraz pocztami sztandarowymi.

Akademię rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle p. Agnieszka Chłopek, która powitała gości, nauczycieli i młodzież. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych szkół i odśpiewaniu przez wszystkich Mazurka Dąbrowskiego pod przewodnictwem scholi szkolnej prowadzonej przez p. Barbarę Reczek głos zabrał Starosta Jasielski p. Adam Pawluś. Starosta podkreślił wagę Niepodległościowego Święta Narodowego oraz wspomniał o wielu drogach, którymi kroczyli Polacy, żeby wywalczyć wolność. Zaznaczył również zasługi wielu światłych pisarzy i artystów, którzy swoją twórczością budowali świadomość narodową Polaków oraz propagowali idee niepodległościowe. Podziękował też Pani Dyrektor mgr Agnieszce Chłopek za włączenie się w obchody Stulecia.

Uroczystą powiatową akademię młodzież rozpoczęła od słów zapisanych przez Stefana Żeromskiego w "Przedwiośniu": "Gdy mnie kto w nocy napadnie, to moją wtedy ideą jest  obronić się! Gdy mi wciąż grozi, że mnie z domu mojego wygoni i na niewolnika mię weźmie, to oczywiście muszę przygotować sobie coś do obrony. Obronić się  przed straszną koalicją wrogów - oto pierwsza idea.  Nie dać świętej Polski, nie dać Lwowa, nie dać Poznania, nie dać brzegu morskiego, nie dać Wilna (...) - do których dodano: "Nie dać Jasła" - Moskalom, Niemcom, Litwinom, nikomu, kto po ziemie nasze ręce wyciąga."

Myślą przewodnią montażu słowno-muzyczno-tanecznego było ukazanie przełomowych wydarzeń z życia Polski i Jasła z lat 1918-2018. W autorskim programie przedstawiono najważniejsze wydarzenia historyczne, polityczne, społeczne i kulturowe podzielone na lata: 20. i 30., 40. i 50., 60. i 70., 80. i 90. oraz lata 2000 – 2018. Były one przeplatane nagrywanymi specjalnie na ten dzień  dźwiękami i słowami "Polskiej kroniki filmowej" oraz "Jasielskiej kroniki filmowej", a także pokazem mody, przebojami muzycznymi dwudziestoleci i kujawiakiem zatańczonym przez młodzież w strojach ludowych.

Na ten uroczysty dzień 11 Listopada przygotowano również dwie wystawy:

1. "Moja mała ojczyzna" - albumy ze zdjęciami miejscowości, z których pochodzą uczniowie naszej szkoły,

2. " 100 lat Niepodległego Jasła".

Program artystyczny opracowały: p. Edyta Jamrogiewicz i p. Agata Rabsztyn.

FOTOGALERIA

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet

optimeks

 

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!