Wspomnienie śp. Ludwika Maca Drukuj Email
poniedziałek, 05 listopada 2018 11:47

„ Nad jesiennym, zadumanym światem

Gdzie żywi zmarłym dobrą myśl wyślą

Zmiotą z grobu liście, położą kwiatek”.

W dniu Wszystkich Świętych składamy kwiaty i zapalamy znicze nie tylko na grobach naszych bliskich. Pamiętamy też o ludziach nauki, kultury, profesorach, którzy już dawno odeszli do wieczności.

Dziś wspominamy byłego dyrektora naszej szkoły Ludwika Maca.

Urodził się 31 stycznia 1914 r. Był niestrudzonym patriotą. Praca zawodowa na stałe związała go z rejonem jasielskim.
1 września 1965 r. został mianowany dyrektorem Technikum Chemicznego. Przez okres swej działalności pedagogicznej dbał
o rozwój szkoły. Dzięki jego staraniom 1 września 1975 r. Kuratorium Okręgu Szkolnego w Rzeszowie nadało szkole imię profesora Stanisława Pawłowskiego. Przeszedł na emeryturę 4 września 1978 r. Był odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarł 23 stycznia 1985 r. Został pochowany na starym cmentarzu w Jaśle.

Jego grób odwiedziliśmy 26 października przed Świętem Zmarłych. Przedstawicielki Szkolnego Koła PCK: Kamila Rec i Klaudia Stój razem z opiekunem P. Elżbietą Szpak uporządkowały grób, zapaliły znicze, przyniesione przez uczniów: Kamila, Adriana i Jakuba.
W obecnym, jubileuszowym roku szczególnie pamiętamy o tych, którym tak wiele zawdzięczamy.

„ Polskie mogiły pełne pamięci,

Leżą w nich zmarli – dobrzy i święci.

Bo tylko dobrze o nich mówimy,

Potem w modlitwie cicho stoimy

Wiatr czasem rzeźbi odwiedzin twarze.

Polskie mogiły, polskie cmentarze…”

/ES/