X Konferencja Ekologiczna Drukuj Email
środa, 31 października 2018 10:12

W dniu 24 października 2018 r uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle z klas: IVe, IIc (technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej) oraz Id (technik analityk) pod opieką Pana Tadeusza Kality i Pani Małgorzaty Czajki wzięli udział w X Konferencji Ekologicznej pn. „Powietrze – rodzaje i skutki zanieczyszczeń oraz sposoby jego ochrony”.

Honorowym patronatem wydarzenie objął Starosta Jasielski Pan Adam Pawluś.

Konferencja składała się z dwóch części. Pierwsza część odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury, w którym uczestnicy wysłuchali następujących wykładów:

- dr inż. arch. kraj. Marta Pisarek – Wydział Biologiczno-Rolniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katedra Agroekologii „Rośliny „antysmogowe” pomagające w walce z zanieczyszczeniem powietrza”,

- dr inż. Anita Zapałowska – Wydział Biologiczno-Rolniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katedra Bioenergetyki i Analizy Żywności „Problem emisji substancji niebezpiecznych podczas spalania odpadów – dioksyny i furany”,

- mgr inż. Jolanta Nawrot, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie – Delegatura w Jaśle „Jakość powietrza w województwie podkarpackim i w Jaśle”,

- lekarz Robert Snoch, specjalista pediatra i alergolog „Najczęstsze choroby alergiczne u dzieci i młodzieży – rozpoznawanie, leczenie i profilaktyka”.

W części drugiej – praktycznej uczniowie zapoznali się z:

- zasadami działania Stacji Monitoringu Jakości Powietrza mieszczącej się przy ul. Sikorskiego w Jaśle,

- mobilnym laboratorium POLoNEs z Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie.

Mobilne laboratorium (stanowisko edukacyjne na zadaszonej przyczepie) wyposażone w nowoczesne analizatory spalin, analizator jakości powietrza pyłomierz pozwoliło ocenić jakość powietrza, w miejscu zaparkowania. Laboratorium zawierało trzy źródła ciepła:

- Kocioł zasypowy na paliwa stałe pierwszej klasy ekologicznej, najczęstsze   źródło ciepła wykorzystywane w budynkach jednorodzinnych,

- Automatyczny kocioł na ekogroszek, spełniający najnowsze wymagania

piątej klasy i Ekoprojektu,

- Pompę ciepła typu powietrze –woda.

/MC/