Start
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Jaśle Drukuj Email
środa, 21 lutego 2018 10:32

 

FOTOGALERIA

25 stycznia 2018 roku dwie grupy uczniów naszej szkoły z klas I - III pod opieką Magdaleny Białek - pedagoga szkolnego - reprezentowały szkołę podczas uroczystych obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W naszym województwie uroczystości takie są organizowane od 9 lat. X Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu to szereg uroczystości związanych z wspomnieniem o Zagładzie Żydów w czasie planowej eksterminacji podczas II wojny światowej.  W dniach od 22 do 28 stycznia 2018 roku miejscowe społeczności organizowały spotkania, których celem było uczczenie pamięci polskich Żydów.

W Jaśle uroczystości te zorganizowano i przeprowadzono 25 stycznia 2018 roku. W organizację podobnie jak w ubiegłym roku zaangażowały się władze miasta Jasła  przy współpracy Fundacji AntySchematy2 oraz jasielskich szkół. Nasz szkoła drugi rok z rzędu była zaangażowana w organizacje tych uroczystości.

Jasielskie obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczęły się na cmentarzu żydowskim w Jaśle przy ulicy Floriańskiej.

Na cmentarzu odbyła się modlitwa ekumeniczna prowadzona przez księdza Zbigniewa Irzyka z Jasła oraz Rabina Pinkasa Pompa
z Dynowa. Na cmentarz przybyli harcerze z Hufca Jasło im. Rodziny Madejewskich oraz grupy młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle pod opieką pani mgr Agaty Lorens i z Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle pod opieką mgr Magdaleny Białek.

Na uroczystości przybyli przedstawiciele Urzędu Miasta Jasła przewodnictwem Zastępcy Burmistrza pani Elwiry Musiałowicz. Fundację AntySchematy2 reprezentował prezes Tomasz Malec. Obecny był również p.o Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle pan mgr Mariusz Świątek oraz Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego pan mgr Wiesław Hap.

Po modlitwie i wspólnym uczczeniu pamięci Żydów z Jasła i okolic  na płycie pomnika złożony  został okolicznościowy wieniec oraz zapalono znicz.

Druga część obchodów Dnia Pamięci miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle. Tu odbyły się dwa spotkania edukacyjne dla uczniów jasielskich szkół. Młodzież naszej szkoły uczestniczyła  w prelekcji prezesa Fundacji AntySchematy2 na temat:
„Czy pamięć jest potrzebna?”.

Podczas spotkania z młodzieżą pan Tomasz Malec mówił o kulturze pamięci, o roli i znaczeniu działań prowadzonych w środowisku lokalnym na rzecz dbania o miejsca związane z historią lokalnej społeczności. Takim miejscem pamięci o historii jasielskich Żydów jest w Jaśle obecnie jedynie cmentarz. Dlatego organizowane przez fundację we współpracy z władzami miasta oraz szkołami
i lokalną społecznością akcje sprzątania cmentarza są tak ważne i stanowią znak szacunku dla przeszłości tej ziemi. Pan Malec zachęcał młodzież do zadawania pytań, do poszukiwania wiedzy, do aktywności na rzecz lokalnej historii.

Zarówno władze miasta jak i fundacja planują kolejne wspólne działania związane z porządkowaniem cmentarza żydowskiego
w Jaśle. Pedagog szkolny ze swej strony zachęca i zaprasza uczniów do wspólnej pracy nad kultura pamięci.

Magdalena Białek

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet

optimeks

 

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!