Start
Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy Eleonory Goleń Drukuj Email
poniedziałek, 15 stycznia 2018 08:37

 

5 stycznia 2018 odbyła się w Jaśle uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Eleonorze Goleń oraz innym mieszkańcom powiatu jasielskiego, którzy nieśli pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

Naszą szkołę na uroczystości reprezentowali Pan Dyrektor Mariusz Pochroń, pani mgr Beata Buchała oraz pani mgr Magdalena Białek oraz uczniowie: Aleksandra Palcar i Dawid Czempiel z klasy IV f oraz Patryk Szczepanik z klasy IV h.

Eleonora Goleń zd. Wojnarowicz urodziła się w 1908 roku. Podczas okupacji niemieckiej Eleonora Goleń mieszkała w Niegłowicach koło Jasła. W tym czasie jej mąż Stanisław mieszkał w Harklowej.

W lecie 1942 roku Eleonora Goleń zaopiekowała się dziesięcioletnią żydowską dziewczynką z Biecza Anną Parzyczewską.W miesiącu grudniu 1942 roku Eleonora Goleń wraz z Anną zostały aresztowane przez gestapo. Przewieziono je do więzienia w Jaśle. Dziewczynka została rozstrzelana 10 grudnia 1942 roku, a Eleonorę Goleń rozstrzelano 5 stycznia 1943 roku, a miejsce pochowania jej zwłok nie jest znane do dzisiaj.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich, Ksiądz Dziekan z Parafii Fara, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej oraz pan Adam Goleń. Obecni byli również państwo Dyrektorzy Szkół Ponadgimnazjalnych oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego, w tym harcerze, uczniowie klas mundurowych
z  Liceum w Kołaczycach oraz Chór Soli Deo z I LO w Jaśle.

Druga część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych. W szkole przygotowana została wystawa poświęcona tematowi ratowania Żydów w czasie II wojny.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przedstawiali przygotowane przez szkoły prezentacje dotyczące wybranych mieszkańców powiatu jasielskiego ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, którzy za swoje bohaterstwo otrzymali tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Nasi uczniowie: Aleksandra Palcar ( lektor) i Dawid Czempiel ( lektor) z klasy IV f oraz Patryk Szczepanik ( operator) z klasy IV h przedstawili przygotowaną prezentację multimedialną i opowieść o przyjaźni i solidarności międzyludzkiej, jaką Helena i Jan Kosiba

z Jasła potwierdzili udzielając pomocy i ratując od śmierci Jakuba, Laurę, Lenę i Adama Herzigów.

Po prezentacjach przedstawionych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych gospodarze uroczystości zaprezentowali program artystyczny podejmując tematykę zagłady Żydów w czasie II wojny światowej.

Podczas prezentacji oraz wypowiedzi zaproszonych gości powtarzały się słowa wdzięczności dla tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się nieludzkim przepisom okupanta w imię wartości i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Ci, którzy pomagali zostali uczczeni

i pamięć o nich została przywołana, abyśmy uczyli się, że o wartości człowieka decyduje to, jaki jest dla innych.

/MB/

FOTOGALERIA

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet

optimeks

 

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!