Start
Śladami historii, autorytetów, tradycji...- Wycieczka Markowa - Łańcut Drukuj Email
czwartek, 19 października 2017 09:56

 

FOTOGALERIA

" O przyszłości zaś nie można myśleć spokojnie,
gdy się zapomina o przyszłości."

W ramach kontynuacji przedsięwzięcia:
" Śladami historii, autorytetów, tradycji..." 11 października br. uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce edukacyjnej w Markowej i Łańcucie.

Markowa to mała miejscowość na Podkarpaciu, w której 17 marca 2016 r. otwarto nowoczesne Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Małżeństwo Józef i Wiktoria Ulma oraz ich szóstka dzieci zostało zamordowane przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów w 1944 r. Na ścianie przed muzeum umieszczone są tabliczki z nazwiskami Polaków, którzy ratowali Żydów, a na placu znajdują się podświetlone tablice z nazwiskami tych, którzy stracili życie. Obok muzeum powstaje Sad Pamięci z tablicami – rejestrem miejscowości, w których ludność żydowska była ratowana przez Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Muzeum w Markowej budowane było przez Muzeum – Zamek w Łańcucie. Zamek to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstał w latach 1629-1642 na polecenie Stanisława Lubomirskiego. Zarządzali nim : Izabella z Czartoryskich – Lubomirska oraz jej potomkowie Potoccy. Był ośrodkiem  towarzyskich spotkań królewskich rodów, arystokracji, polityków, zagranicznych gości; kwitło w nim życie muzyczne i teatralne. Dzisiaj to muzeum, czyli potężny – zabytkowy kompleks, w którym możemy podziwiać różnorodne kolekcje malarstwa, grafiki, mebli, porcelany, srebra, tkanin, wspaniały księgozbiór oraz bezcenną kolekcję pojazdów konnych i storczykarnię.

Wycieczka była kolejną, ciekawą lekcją historii i źródłem niezapomnianych przeżyć.

/BB, EŁ, MS/

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet

optimeks

 

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!