Start
Uroczysty apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Drukuj Email
wtorek, 09 maja 2017 13:17

FOTOGALERIA

 

W dniu 28 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbył sie uroczysty apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dyrektor szkoły przywitał całą społeczność szkolną oraz Panią Iwonę Dykas -  przedstawiciela Rady Rodziców.

Zgromadzeni na akademii nauczyciele oraz młodzież wysłuchali historii dotyczącej genezy powstania Konstytucji przytoczonej przez dyrektora Mariusza Pochronia:

... Obchodzimy  dzisiaj ważną i piękną  rocznicę wydarzenia, które  potwierdza, że Polacy nigdy nie bali się trudnych wyzwań. Wspominamy Ustawę Rządową, która została uchwalona 3 Maja 1791 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, której celem miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

Obchodzimy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - była to mądra i odważna próba modernizacji naszego państwa. Próba zapewnienia bezpiecznego bytu narodu poprzez głęboką reformę, wzmocnienie struktur władzy i zbudowanie nowoczesnej, silnej armii.

Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie. A drugą, po amerykańskiej, w skali świata. Do dziś jest więc źródłem naszej dumy, ale i źródłem przestrogi dla nas. Brak zgody, kłótnie i spory, obrona egoistycznych interesów grup i jednostek, brak elementarnej odpowiedzialności za dobro wspólne, a w końcu zdrada Targowiczan, obok rosyjskiej agresji, przesądziły o upadku konstytucji.

Podczas swojego wystąpienia dyrektor szkoły Mariusz Pochroń zaznaczył, że istnieje również inny powód dla którego spotykamy się na dzisiejszej akademii - żegnamy bowiem uczniów klas maturalnych. Zwracając się do maturzystów powiedział:

…. Są to zawsze smutne dla nas wszystkich chwile. Rozstajemy się po czterech spędzonych wspólnie latach – latach, które obfitowały w wspólne przeżycia i radości. Gdy patrzę dzisiaj na Was, to widzę na tej sali już nie tylko młodzież szkolną, lecz pełnych nadziei, gotowych wejść w dorosłe życie młodych ludzi. Nie mogę Wam obiecać, że będzie to łatwe, ponieważ współczesny świat pozbawiony  jest  wartości i autorytetów.

Na zakończenie przemówienia powiedział: … życzę Wam podczas matury symbolicznego „połamania piór” i jak najlepszych wyników z egzaminu maturalnego.

Po przemówieniu, wyróżniający się uczniowie klas maturalnych, którzy uzyskali wysoką średnią ocen lub angażowali się w pracę na rzecz szkoły otrzymali z rąk dyrektora świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem oraz nagrody w formie książek i albumów, ufundowane przez Radę Rodziców.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży naszej szkoły. Była ona podzielona na dwie części. Pierwsza część dotyczyła 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a podczas drugiej społeczność szkolna pożegnała uczniów klas maturalnych.

Oprawę artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie pod kierunkiem mgr Beaty Buchały.

Po uroczystym apelu uczniowie klas maturalnych udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

/MP/

 
men cke oke ko
powiat miasto jaslo4u jaslonet
optimeks  Trafunek    

Twoja przeglądarka jest zbyt stara aby zobaczyć co tutaj jest!